راهنمای اتصال وب سایت به گوگل آنالیتیکس و سرچ کنسول

شرکت گوگل ابزارهایی را در اختیار صاحبان وب سایت ها قرار داده است که امکان آنالیز وضعیت وب سایت را فراهم می آورند. این ابزارها عبارتند از:

گوگل آنالیتیکس:

این ابزار قدرتمند، اطلاعات آماری مفید و کاملی از بازدیدهای وب سایت به شما ارائه می دهد. رهگیری این اطلاعات به شما کمک می کند تا نقاط قوت و ضعف صفحات وب سایت خود را بیابید و در جهت بهبود وضعیت وب سایت و افزایش بازدیدها و فروش محصولات خود تلاش کنید.
گوگل آنالیتیکس
سرچ کنسول گوگل:
خدمات این ابزار قبلا با عنوان گوگل وبمستر تولز به کاربران ارائه می شد. مدتی است ابزاری به نام سرچ کنسول جایگزین آن شده است که امکانات بیشتری نسبت به وبمستر تولز دارد. بخشی از اطلاعات آماری موجود در گوگل آنالیتیکس را در این ابزار نیز می توان مشاهده نمود. اما مهم ترین اطلاعلاتی که سرچ کنسول در اختیار ما قرار می دهد، وضعیت وب سایت در موتورهای جستجو می باشد. در این راستا، خطاها و مشکلات فنی وب سایت از دید موتورهای جستجو که رفع آنها به ارتقای رتبه کمک می کند، در این ابزار قابل مشاهده می باشند.
سرچ کنسول گوگل
به منظور استفاده از این ابزارها، لازم است تا اتصال آنها با وب سایت شما برقرار گردد. مشتریان محترم سامانه جامع فروشگاهی آیدیانت، می توانند با مطالعه این راهنما، اتصال وب سایت فروشگاهی خود را با ۲ ابزار مطرح شده برقرار نمایند.

اتصال وب سایت به گوگل آنالیتیکس

برای اینکه بتوانید اطلاعات آماری وب سایت خود را به وسیله گوگل آنالیتیکس مشاهده نمایید، لازم است ابتدا یک حساب جیمیل بسازید. حال می توانید با ورود به گوگل آنالیتیکس و انتخاب حساب جیمیل مورد نظر، با انتخاب گزینه sign up، شروع به ساخت اکانت گوگل آنالیتیکس نمایید.
ثبت نام گوگل آنالیتیکس
پس از sign up به صفحه ثبت نام وارد می شوید.
ورود اطلاعات به گوگل آنالیتیکس
در قسمت “Account Name”، یک نام دلخواه برای اکانت گوگل آنالیتیکس خود وارد نمایید.
در قسمت “Website Name”، نام وب سایت خود را تایپ نمایید.
در قسمت “Website URL”، آدرس کامل وب سایت خود را وارد نمایید. توجه کنید که URL وب سایت به همراه HTTP یا HTTPS و WWW وارد شود.
از منوی “Industry Category”، یکی از انواع کسب و کار را که متناسب با فعالیت وب سایت شماست، انتخاب نمایید.
پس از تعیین منطقه زمانی از منوی “Reporting Time Zone”، به انتهای صفحه بروید و بر روی دکمه “Get Tracking ID” کلیک نمایید.
دریافت کد
حال قطعه کدی با عنوان “Global Site Tag (gtag.js)” در اختیار شما قرار می گیرد. کد را انتخاب و کپی نمایید.
تگ گوگل آنالیتیکس
در این مرحله، کافیست به بخش مدیریت وب سایت فروشگاهی خود وارد شوید و “تنظیمات قالب” را انتخاب نمایید.
تنظیمات قالب
در بخش تنظیمات قالب، ابتدا به سربرگ “موتورهای جستجو” وارد شوید و سپس در قسمت “کد گوگل آنالیتیکس”، Global Site Tag را وارد نمایید. در پایان بر روی دکمه “ویرایش” کلیک نمایید. حال قابلیت ردگیری اطلاعات توسط گوگل آنالیتیکس به وب سایت شما اضافه شده است و با ورود به گوگل آنالیتیکس قابل مشاهده می باشند.
کد گوگل آنالیتیکس

اتصال وب سایت به سرچ کنسول

برای اتصال وب سایت به سرچ کنسول، باید URL وب سایت خود را به عنوان یک property به سرچ کنسول معرفی نمایید و سپس مالکیت خود بر این آدرس را به اثبات برسانید.

روش های مختلفی برای verify آدرس وب سایت وجود دارد. یکی از ساده ترین روش ها، verify از طریق گوگل آنالیتیکس می باشد. پس از اینکه با موفقیت اکانت گوگل آنالیتیکس وب سایت خود را ساختید و تگ آن را در بخش مدیریت وب سایت خود وارد نمودید، برای اطیمنان از قرار گرفتن Global Site Tag در مکان درست، بر روی صفحه اصلی وب سایت خود کلیک راست کنید و گزینه View page source را انتخاب نمایید.

مطابق تصویر زیر، باید Global Site Tag را در تگ head صفحه مشاهده نمایید.

تگ گوگل آنالیتیکس در سورس

حال به سرچ کنسول گوگل وارد شوید. با اولین ورود به سرچ کنسول، از شما درخواست می شود تا یک property ثبت نمایید.

مطابق تصویر، در قسمت URL Prefix، آدرس وب سایت خود را وارد نمایید. برای جلوگیری از بروز اشتباه، بهتر است آدرس وب سایت خود را از بخش آدرس بار مرورگر کپی و در این بخش قرار دهید.

ثبت property

اکنون در منوی بازشوی “Search Property” واقع در سمت چپ صفحه، آدرس وب سایت شما در دسته بندی Unverfied قرار دارد.

افزودن property
با کلیک بر روی آدرس وب سایت، پنجره ای باز می شود که تمامی روش های verify را در اختیار شما قرار می دهد.
گزینه Google Analytics را انتخاب نمایید و دکمه Verify را فشار دهید.
تایید با گوگل آنالیتیکس
در صورتی که تمامی مراحل بالا را به درستی و با موفقیت پشت سر گذاشته باشید، پیغام موفقیت برای شما به نمایش در می آید.
از این پس می توانید اطلاعات کمی و کیفی وب سایت خود را از طریق سرچ کنسول گوگل پیگیری نمایید.