راهنمای دریافت نماد اعتماد الکترونیکی

پس از فراهم کردن تمامی مقدمات فروشگاه اینترنتی و راه اندازی کامل آن، وارد مرحله جدیدی از کار می شوید. در این مرحله باید به جذب مشتری پرداخته و فروشگاه را به مرحله سوددهی برسانید.

علاوه بر ظاهر زیبای وب سایت فروشگاهی، محصولات با کیفیت، قیمت های مناسب و پیشنهادات خاص برای جذب مشتری، باید اعتماد مشتریان را برای خرید آنلاین جذب نمایید.

بدین منظور لازم است از موسسه ها یا شرکت های معتبری که پس از اعتبار سنجی کسب و کارهای اینترنتی به آنها مجوز یا نماد اعتماد می دهند کمک بگیرید.

در حال حاضر معتبرترین مرکز اعطا کننده نماد اعتماد الکترونیکی، مرکز توسعه تجارت الکترونیکی وابسته به وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد.

در ادامه با مراحل دریافت نماد اعتماد آشنا می شویم.

نماد اعتماد الکترونیکی

نماد اعتماد الکترونیکی (e namad) چیست؟

لوگو یا نماد اعتماد الکترونیکی (به اختصار ای نماد)، نشانه ای است که توسط مرکز توسعه تجارت الکترونیکی به کسب و کارهای اینترنتی اعطا می گردد. متقاضیان دریافت نماد اعتماد باید به سایت ای نماد مراجعه نموده و پس از ثبت نام و آپلود مدارک خواسته شده در سایت، منتظر بمانند تا روال اداری طی شده و نماد اعتماد را دریافت کنند. دارا بودن نماد اعتماد به منزله احراز هویت و صلاحیت کسب و کار برای سازمان صادر کننده آن می باشد. دریافت نماد اعتماد و نمایش آن در وب سایت فروشگاه اینترنتی، به بازدیدکنندگان اطمینان خاطر برای خرید و واریز وجه آنلاین را می دهد.

جالب است بدانید پیش از این، برای دریافت ‌ای نماد نیازی به پرداخت هزینه از سوی متقاضی نبود و تنها هزینه ای بابت احراز آدرس، شماره تماس و خودآزمایی الزامات نماد به پیمانکار مورد تأیید مرکز پرداخت می‌شد. اما به تازگی و طبق مصوبه‌ کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات به منظور ارتقاء کیفیت سرویس، علاوه بر هزینه های قید شده، نماد اعتماد با دریافت مبلغ ۱۷۵ هزار تومان اعطا یا تمدید می‌شود.

دریافت نماد اعتماد برای چه وب سایت هایی امکانپذیر است؟

وب سایت هایی که اقدام به فروش اینترنتی محصولات می نمایند و فرایند خرید آنلاین برروی وب سایت آنها فعال است، می توانند لوگوی نماد اعتماد الکترونیکی را دریافت کنند. وب سایت هایی که فقط جنبه اطلاع رسانی دارند، مشمول دریافت نماد اعتماد نمی شوند.

انواع لوگوی نماد اعتماد و مدت زمان اعتبار

نمادهای اعتماد به ۳ دسته تقسیم می شوند که هریک سطوحی از اعتماد و کیفیت عملکرد وب سایت را نشان می دهد. این سطوح با تعداد ستاره ها متمایز می شوند:

نماد اعتماد بدون ستاره: این نماد اعتماد به کسب و کارهای کوچک و نوپایی که موفق به رعایت تمامی الزامات تعریف شده در فرایند نماد اعتماد الکترونیکی نشده‌اند اعطا می گردد.

نماد اعتماد یک ستاره: پس از دریافت نماد اعتماد موقت، در صورت دارا بودن مجموعه ای از معیارها، پس از بررسی های لازم، نماد اعتماد یک ستاره به کسب و کار اعطا می گردد.

نماد اعتماد دو ستاره: روند دریافت نماد اعتماد دو ستاره مشابه نماد اعتماد یک ستاره است. تنها تفاوت آنها در این است که برای دریافت نماد اعتماد دو ستاره، وب سایت باید دارای گواهی امنیت SSL باشد.

ضرورت دریافت نماد اعتماد برای فروشگاه های اینترنتی

دو دلیل عمده وجود دارد که دریافت نماد اعتماد برای فروشگاه های اینترنتی را به امری ضروری تبدیل می کند:

 • ایجاد اعتماد در مشتریان برای خرید و پرداخت وجه به صورت آنلاین
 • دریافت درگاه بانکی: به منظور درخواست درگاه بانکی و فعال نمودن پرداخت آنلاین، باید مدارک مرتبط با نماد اعتماد را به شعبه بانک ارائه نمایید.

 

در حال حاضر، مدت زمان اعتبار نماد اعتماد دو سال می باشد. برای تمدید این مدت، تا ۳ هفته قبل از انقضای اعتبار نماد، باید به سایت ای نماد مراجعه کرده و اطلاعات فرم ثبت نام خود را به روز رسانی کنید. در صورتی که در مدت اعتبار نماد خود، تخلفی نداشته باشید، نماد اعتماد شما به مدت دو سال دیگر تمدید خواهد شد.

نحوه ثبت درخواست در سایت ای نماد

مدارک مورد نیاز

دریافت نماد اعتماد برای افراد حقیقی و حقوقی (تجاری و غیر تجاری) امکانپذیر می باشد و ثبت درخواست هر گروه، نیاز به مدارک متفاوتی دارد:

متقاضیان حقیقی:

 1. تصویر مجوز فعالیت (در صورت وجود)
 2. تعهد نامه شخصیت حقیقی

متقاضیان حقوقی (تجاری / غیرتجاری):

 1. تصویر آگهی روزنامه رسمی
 2. تصویر اصل اساسنامه
 3. آگهی آخرین تغییرات آدرس (در صورت وجود)
 4. آگهی آخرین تغییرات اسامی اعضای هیئت مدیره (در صورت وجود)
 5. آگهی آخرین تغییرات موضوع فعالیت شركت (در صورت وجود)
 6. تعهدنامه شخصیت حقوقی
 7. تصویر پروانه / مجوز فعالیت

مراحل ثبت نام دریافت نماد اعتماد

به منظور ثبت نام دریافت نماد اعتماد، ابتدا به وب سایت ای نماد وارد شوید. سپس برروی گزینه ایجاد حساب کاربری کلیک نمایید. حال باید در بخش ثبت نام، اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید و تیک دو گزینه پایین صفحه را بزنید.
ثبت نام دریافت نماد اعتماد
پس از فشردن دکمه تایید، به آدرس ایمیلی که برای ثبت نام وارد کرده اید رفته و ایمیل فعال سازی دریافت شده از طرف سایت ای نماد را باز کرده و برروی لینک فعال سازی داخل آن کلیک نمایید.
پس از فعال شدن حساب کاربری، مستقیما به صفحه ورود به پنل کاربری وارد می شوید. در این صفحه، اطلاعات کاربری خود را وارد نمایید تا بتوانید روند درخواست دریافت نماد اعتماد را ادامه دهید.
ورود به سامانه دریافت نماد اعتماد
پس از ورود موفق، در بخش پنل کاربری، منوی تکمیل اطلاعات را باز نموده و برروی “تکمیل فرم اطلاعات” کلیک نمایید. در این فرم اطلاعات شخصی خواسته شده را وارد نمایید و در پایان برروی دکمه “ذخیره” کلیک نمایید.
ورود اطلاعات شخصی
پس از این مرحله، از منوی تکمیل اطلاعات، گزینه “بارگذاری مدارک” را انتخاب نمایید.
بارگذاری مدارک نماد اعتماد

در اینجا باید مدارک خواسته شده را در فرمت jpg و حجم کمتر از ۲۰۰ کیلو بایت آپلود نمایید. فقط تصویر صفحه اول شناسنامه و تصویر کارت ملی اجباری بوده و بقیه موارد اختیاری هستند و می توانید از آپلود آنها صرف نظر کنید.

حال از منوی تکمیل اطلاعات، گزینه “احراز اطلاعات” را انتخاب نمایید.
احراز اطلاعات برای دریافت نماد اعتماد

با توجه به دستورالعمل موجود در این صفحه، ابتدا باید یک کد را با تلفن همراه خود به سرشماره گفته شده پیامک نمایید و پس از ۱۰ دقیقه از سامانه خارج شده و مجددا وارد شوید. در مرحله بعد نیز به منظور تایید شماره تلفن ثابت خود، با شماره گفته شده تماس گرفته و کد خواسته شده را وارد نمایید.

پس از انجام این موارد، شماره تلفن همراه و ثابت شما تایید می شود.

حال به پنل کاربری بازگشته و منوی کسب و کار را باز نمایید و گزینه “افزودن کسب و کار” را انتخاب نمایید.
افزودن کسب و کار برای دریافت نماد اعتماد

در این فرم اطلاعات خواسته شده را وارد نمایید.در بخش “افزودن دامنه کسب و کار”، باید آدرس دامنه فروشگاه اینترنتی خود به عنوان مثال www.exampleeshop.com را وارد نمایید.

همچنین نوع فعالیت را “غیر صنفی” انتخاب نمایید. پس از بررسی کارشناس، می توانید نوع آن را به صنفی تغییر دهید.

در پایان حتما دکمه “ذخیره” را فشار دهید.

حال از منوی کسب و کار گزینه “مدیریت کسب و کار” را انتخاب نمایید.
تاییدیه فنی برای دریافت نماد اعتماد
برروی دکمه “تاییدیه فنی” کلیک نمایید تا صفحه زیر ظاهر شود:
تاییدیه فنی برای دریافت نماد اعتماد
با انجام تنها یکی از موارد خواسته شده در تصویر بالا، پس از مدت کوتاهی تاییدیه فنی شما صادر می گردد.
لیست خدمات و مجوزها
حال با کلیک بر روی “لیست خدمات و مجوزها” به صفحه زیر منتقل می شوید:
لیست خدمات و مجوزها
پر کردن هر چهار فیلد در این صفحه الزامی است. پس از تکمیل فیلدها، دکمه “ذخیره” را فشار دهید.
در صورتی که خدمات انتخابی شما احتیاج به مجوز داشته باشید به این صفحه منتقل می شوید:
بارگذاری مجوز برای دریافت نماد اعتماد
بدین منظور، اسکن مجوز خود را در این صفحه بارگذاری نمایید. پس از کلیک بر روی “ذخیره”، به صفحه نظرسنجی منتقل می شوید.
نظرسنجی برای دریافت نماد اعتماد
پر کردن هر چهار فیلد در این صفحه الزامی است. پس از تکمیل فیلدها، دکمه “ذخیره” را فشار دهید.
در صورتی که خدمات انتخابی شما احتیاج به مجوز داشته باشید به این صفحه منتقل می شوید:
برروی دکمه “تکمیل فرم نظرسنجی” کلیک نموده و پس از تکمیل فرم، برروی دکمه ذخیره کلیک نمایید تا وارد صفحه زیر شوید.
احراز اطلاعات کسب و کار برای دریافت نماد اعتماد
در صفحه  بالا برروی دکمه “احراز اطلاعات کسب و کار” کلیک نمایید تا وارد صفحه زیر شوید:
احراز اطلاعات کسب و کار برای دریافت نماد اعتماد
احراز اصالت هر ۳ مورد خواسته شده در این صفحه الزامی است. اما برای تسریع در امور می توانید تنها یک مورد را انجام داده و سایر موارد را بعدا احراز اصالت نمایید. پس از احراز اطلاعات، به صفحه زیر منتقل می شوید:
ارسال پرونده برای دریافت نماد اعتماد
برروی دکمه “ارسال پرونده جهت بررسی کارشناس” کلیک نمایید تا با این پیغام روبرو شوید:
چک لیست الزامات برای دریافت نماد اعتماد
پس از تایید این پیغام، امکان ویرایش اطلاعات را نخواهید داشت. توصیه می شود لیست کارهایی که باید برروی وب سایت خود اجرا کنید را با کلیک بر روی لینک “چک لیست الزامات” مشاهده نموده و نسبت به اجرای آنها اقدام کنید.
در این مرحله، وضعیت شما به “در حال بررسی” تغییر خواهد کرد.
در صورتی که کارشناس در چک لیست شما نقصی پیدا کند، پرونده را به پنل شما باز می گرداند. شما باید با کلیک بر روی “وضعیت چک لیست کسب و کار”، مواردی را که با “عدم تایید” مشخص شده اند بررسی کرده و نسبت به تصحیح آنها اقدام نمایید.
ضعیت چک لیست
پس از تایید کارشناس، وضعیت به “بررسی مدارک فیزیکی” تغییر خواهد کرد. حال برروی گزینه “دریافت تعهدنامه” کلیک نمایید.
دریافت تعهدنامه برای دریافت نماد اعتماد
پس از دریافت فرم تعهدنامه، باید اقدام به پرینت آن نموده و پس از تکمیل آن، در دفترخانه اسناد رسمی امضا نموده و به همراه اصل مدارکی که در سایت آپلود نموده اید به صندوق پستی ۱۴۱۵۵-۶۳۸۵ پست نمایید. پس از تایید مدارک، وضعیت شما به “در حال بررسی توسط مدیر” تغییر می کند.
بررسی توسط مدیر
پس از تایید مدیر، وضعیت به “تایید نهایی” تغییر می کند. حال می توانید کد نماد را با کلیک برروی “دریافت کد نماد” دریافت نمایید.
دریافت کد نماد اعتماد

افزودن لوگوی نماد به فروشگاه اینترنتی

پس از اتمام مراحل و دریافت نماد اعتماد، برای قرار دادن لوگوی اعتماد الکترونیکی در فروشگاه اینترنتی، باید کد نماد دریافت شده را در فروشگاه خود قرار دهید. راهنمای کامل مراحل این کار را می توانید در ویدئوهای آموزشی سامانه فروشگاه اینترنتی آیدیانت مشاهده نمایید.