راهنمای ثبت دامنه

در این صفحه، با دامنه و انواع آن آشنا می شوید. همچنین راهنمای ثبت دامنه ملی، به طور کامل و مرحله به مرحله، همراه با تصاویر راهنما را می توانید در این صفحه مطالعه نمایید.

دامنه چیست؟

دامنه یک آدرس اینترنتی است که از آن برای پیدا کردن یک سایت در اینترنت استفاده می شود. دامنه از ۳ بخش تشکیل شده که ترکیب آنها، یک آدرس منحصر به فرد را می سازد. بخش اول دامنه www می باشد که در تمامی دامنه ها وجود دارد. پس از آن نام دامنه یا نام سایت می آید که با یک نقطه از بخش اول جدا می شود. بخش سوم نیز پسوند دامنه است که با یک نقطه از بخش قبل جدا می شود. پسوندها انواع مختلفی دارند و براساس موضوع سایت می توان یک پسوند را انتخاب کرد. ترکیب نام سایت و پسوند دامنه باید منحصر به فرد بوده و قبلا سایتی آن را انتخاب نکرده باشد.

تفاوت دامنه ملی و بین المللی

نام دامنه های متنوعی وجود دارند که هریک کاربردها و مزایایی دارند. به عنوان مثال، دامنه net. (مخفف network) معرف سایت های شبکه ای است و دامنه edu. (مخفف education)، مختص سایت های آموزشی و یا مراکز علمی و دانشگاهی است. معروف ترین دامنه اینترنتی com. (مخفف commercial) می باشد که به سایت های تجاری اختصاص می یابد. این ها نمونه هایی از دامنه های بین المللی هستند که در تمام کشورها می توان از آنها استفاده کرد. به طور معمول هر کشور (و یا برخی شهرها) نیز دامنه ای اختصاصی دارند. دامنه ir. به کشور ایران تعلق دارد و افراد ایرانی و ساکن ایران می توانند آدرس های خود را تحت این دامنه ثبت کنند.

ویژگی های دامنه های ir:

  • مقرون به صرفه هستند و نوسانات ارزی تاثیر کمتری بر قیمت آنها دارد.
  • تابع قوانین خاصی هستند.
  • برای وب سایت هایی که حوزه فعالیتشان در داخل کشور باشد مناسب هستند.
  • بلافاصله پس از ثبت قابل استفاده نیستند و باید تایید نهایی شوند.

ویژگی های دامنه های بین المللی

  • شناخته شده تر هستند (به ویژه دامنه com.)
  • سرعت بالاتری در هماهنگ شدن با سرور دارند.
  • هزینه ثبت و تمدید بالایی دارند.
  • دامنه های com با سهولت بیشتری توسط کاربران تایپ می شوند.

ثبت دامنه بین المللی

راهنمای ثبت دامنه بین المللی
بسیاری از دامنه های بین المللی زیر نظر موسسه ICANN قرار دارند. موسسه های دیگری نیز وجود دارند که مدیریت دامنه های بین المللی را انجام می دهند و هریک با دریافت هزینه های مختلف، دامنه هایی با سطوح امنیت مختلف را در اختیار شما قرار می دهند. به منظور ثبت یک دامنه com.، باید از طریق شرکت هایی که در داخل کشور خدمات ثبت دامنه را انجام می دهند، اقدام به ثبت نام نمایید. به طور معمول، برای درخواست دامنه بین المللی، باید به سایت شرکت مربوطه مراجعه نموده و دامنه مورد نظر خود را جست و جو نمایید. در صورت آزاد بودن دامنه مورد نظر، باید هزینه آن را بپردازید. پس از پرداخت، چند روز طول می کشد تا درخواست شما در شرکت خارجی ارائه دهنده ثبت و تایید گردد.
در حال حاضر برای ثبت یک دامنه با پسوند com. باید مبلغی بین ۱۰۰ الی ۱۵۰ هزار تومان برای یک سال بپردازید.

ثبت دامنه ملی

ایرنیک مرکز ثبت دامنه های ir. و .ایران می باشد. چنانچه قبلا اشاره شد، برای ثبت دامنه ملی شرایط و قوانینی وجود دارد که توسط ایرنیک وضع شده اند. برای ثبت دامنه در ایرنیک، می بایست ابتدا در این سایت عضو شوید و یک شناسه نیک دریافت نمایید. در صورتی که روند ثبت دامنه را از طریق یکی از نمایندگان ایرنیک انجام دهید، هزینه ثبت دامنه بسیار کمتر خواهد بود. به علاوه، نمایندگان خدمات پشتیبانی بیشتری نسبت به ایرنیک به کاربران ارائه می دهند.

راهنمای ثبت دامنه ملی
توجه داشته باشید که برای ثبت دامنه از طریق نمایندگان، باید ابتدا شناسه نیک را از طریق ایرنیک دریافت نمایید.

راهنمای دریافت شناسه کاربری نیک

برای شروع ابتدا از طریق لینک nic.ir به وب سایت ایرنیک وارد شوید. بر روی “مشخصه های شناسه” واقع در سمت چپ صفحه کلیک نموده و از منوی باز شده گزینه “ساختن شناسه کاربری” را انتخاب نمایید.
درخواست شناسه کاربری
حال در قسمت شخص حقیقی، بر روی گزینه “تکمیل فرم و دریافت شناسه” کلیک نمایید.
شخص حقیقی
در این صفحه، تمام فیلدهایی که با علامت * مشخص شده اند را کامل نمایید. در کامل نمودن فیلدهای پست الکترونیک، پرسش محرمانه و پاسخ محرمانه دقت نمایید. چون در آینده به آنها نیاز خواهید داشت.
دقت داشته باشید که برای خرید دامنه از نمایندگان ایرنیک، لازم است در بخش رابط های مجاز، گزینه “آزاد برای نمایندگان فروش” را انتخاب نمایید. در پایان بر روی دکمه “بازنگری” کلیک کنید.
رابط های مجاز
حریم شخصی
در این مرحله، پس از مطالعه کامل قوانین ایرنیک، از قسمت نام کامل سازنده شناسه، نام کامل خود را با حروف انگلیسی تایپ نمایید. پس از آن بر روی گزینه “موافقم. دریافت شناسه” کلیک نمایید.
موافقت با قوانین
حال یک شناسه منحصر به فرد در اختیار شما قرار می گیرد.
دریافت شناسه
برای فعال سازی آن، باید به ایمیل خود مراجعه نموده و بر روی لینک “به سیستم وارد شوید” موجود در ایمیل ارسالی از طرف ایرنیک کلیک نمایید.
فعال سازی شناسه
در این صفحه باید اطلاعات ورود به سیستم، شامل آدرس ایمیل و رمز عبور را وارد نمایید. پس از ورود موفق، باید پرسش و پاسخ محرمانه را وارد نموده و یک رمز عبور جدید نیز انتخاب کنید و در پایان بر روی دکمه “نشاندن گذرواژه” کلیک نمایید.
ورود
با مشاهده پیغام “جایگزینی گذرواژه با موفقیت انجام شد.”، قادر خواهید بود از شناسه ایرنیک خود برای ثبت دامنه استفاده کنید.
حال می توانید تصمیم بگیرید دامنه مورد نظرتان را از کجا خریداری نمایید. در صورتی که تمایل داشته باشید از طریق نمایندگان ایرنیک اقدام به خرید نمایید، می توانید به لیست نمایندگان ایرنیک مراجعه نموده و از بین آنها انتخاب نمایید.
پس از مراجعه به سامانه ثبت دامنه هریک از این نمایندگان، می توانید آزاد بودن دامنه مورد نظر خود را بررسی نمایید. در صورت آزاد بودن نام دامنه انتخابی، می توانید روند ثبت دامنه را ادامه دهید. اطلاعات مورد نیاز شما در این مرحله شامل اطلاعات شخصی و شناسه ایرنیک می باشد. پس از پایان مراحل ثبت و پرداخت هزینه، دامنه مورد نظر برای شما رزرو خواهد شد.
در صورتی که در مورد روند ثبت دامنه در هریک از وب سایت های نمایندگان احتیاج به راهنمایی دارید، می توانید از راهنمای موجود در وب سایت مربوطه استفاده نمایید. به عنوان نمونه، با مراجعه به صفحه راهنمای وب سایت میزبان فا، می توانید به طور کامل مراحل ثبت دامنه را مشاهده نمایید.
در پایان به این نکته توجه نمایید که پس از ثبت دامنه برای شما، باید حداکثر ۱۲ ساعت منتظر بمانید تا عدم مغایرت نام دامنه انتخابی شما با قوانین ایرنیک بررسی شود. پس از این مدت، دامنه شما فعال خواهد شد.

تنظیمات DNS دامنه

در هریک از مراحل خرید دامنه، ممکن است با تنظیمات DNS مواجه شوید. بدین منظور باید فیلد های مربوطه را به صورت زیر کامل نمایید:

فیلد مربوط به ns اول: ns1.idea-net.ir
فیلد مربوط به ns دوم: ns2.idea-net.ir

سایر فیلدها را خالی بگذارید.
پس از تغییر DNS، موضوع را از طریق سامانه پشتیبانی به ما اعلام نمایید. تغییرات مربوطه معمولا طی ۲-۳ ساعت کاری توسط آیدیانت اعمال می گردد اما انجام تغییرات در DNS توسط شرکت ثبت کننده دامنه ممکن است تا ۲۴ ساعت به طول انجامد.
در این مدت موقتا دسترسی شما به فروشگاه قطع شده و پس از آن با دامنه خود به فروشگاه اینترنتی دسترسی خواهید داشت.
(آدرس پنل مدیریت نیز به”manage/دامنه شما” تغییر می یابد.)
در صورتیکه بخواهید زمان قطع سرویس را کاهش دهید می توانید پس از تغییر DNS ها ۲۴ ساعت تا اعمال تغییرات صبر کرده، سپس تیکت مربوطه را در پشتیبانی آیدیانت ارسال نمایید.

هزینه ثبت دامنه ملی

در حال حاضر هزینه ثبت دامنه ir. از طریق ایرنیک مبلغ ۱۶ هزار تومان برای ۱ سال و ۴۸ هزار تومان برای ۵ سال می باشد. اما در صورتی که از طریق نمایندگان ایرنیک مراحل ثبت دامنه را طی کنید، مبلغی بین ۵ الی ۱۵ هزار تومان برای یک سال می پردازید.