راه اندازی فروشگاه اینترنتی تجهیزات پزشکی: آشنایی با اصول و نکات لازم

راه اندازی فروشگاه اینترنتی محصولات طب سنتی
راه اندازی فروشگاه اینترنتی محصولات طب سنتی: اقدامات مورد نیاز
اردیبهشت ۱۱, ۱۳۹۹
راه اندازی فروشگاه اینترنتی برای فروشگاه های زنجیره ای
راه اندازی فروشگاه اینترنتی برای فروشگاه های زنجیره ای: معرفی و بررسی نیاز ها
اردیبهشت ۱۳, ۱۳۹۹
همه را نشان بده
راه اندازی فروشگاه اینترنتی تجهیزات پزشکی

بسیاری از افراد از کادر درمانی مانند پزشکان، پرستاران و حتی افراد عادی ممکن است به برخی تجهیزات پزشکی نیاز داشته باشند. چه قبلا در زمینه ی تجهیزات پزشکی کار کرده باشید چه به تازگی به این عرصه پا گذاشته باشید، ممکن است به دنبال راه اندازی فروشگاه اینترنتی تجهیزات پزشکی باشید. در این مقاله به طور کامل با نحوه ی راه اندازی آن آشنا خواهید شد.

مردم علاقه ی زیادی به خرید اینترنتی پیدا کرده اند و بسیاری از کالا های مورد نظر خود را به صورت آنلاین خریداری می کنند. تجهیزات پزشکی هم از این قاعده مستثنی نیست. مردم عادی ممکن است برای نیاز های روزانه خود به برخی لوازم پزشکی نیاز داشته باشند. به عنوان مثال برخی از افراد مسن به توصیه ی پزشک خود ممکن است قصد خرید یک فشار سنج را داشته باشند. اما مخاطبان اصلی تجهیزات پیشرفته ی پزشکی، مسلما بیمارستان ها و مراکز درمانی هستند. هزینه ی تجهیزات پزشکی برای بیمارستان بسیار بالا است، بنابراین خرید از یک فروشگاه اینترنتی تجهیزات پزشکی می تواند برای آن ها به صرفه تر باشد زیرا بسیاری از واسطه ها حذف می شوند و قیمت نهایی برای مشتریان کاهش می باید.

یکی از مزیت های راه اندازی فروشگاه اینترنتی تجهیزات پزشکی ، امکان ارائه ی تجهیزات گوناگون است. در هر فروشگاه اینترنتی تجیهزات پزشکی، لوازم و تجهیزات مختلفی به مشتریان ارائه می شود. بسیاری از تجهیزات ممکن است در برخی از شهر ها نایاب باشد و دسترسی را برای بسیاری از افراد دشوار کند. وجود دشواری های خرید حضوری برخی از تجهیزات پرشکی باعث شده که بسیاری از مراکز درمانی و حتی افراد عادی هم به خرید از یک فروشگاه اینترنتی تجهیزات پزشکی روی بیاورند.

علاوه بر تمامی این مزایا، مشتریان با سفارش محصولات مورد نظر خود از طریق اینترنت، محصولات کوچک و حتی بزرگ خود را به راحتی در محل تحویل می گیرند و نیازی نیست نگران حمل آن ها باشند

اصول لازم در راه اندازی فروشگاه اینترنتی تجهیزات پزشکی

امکانات فروشگاه اینترنتی بسته به نیاز هر فروشگاه می تواند متفاوت باشد. اما پیش از پرداختن به امکاناتی که در راه اندازی فروشگاه اینترنتی تجهیزات پزشکی به آن نیاز دارید، ابتدا به ویژگی های منحصر به فرد آن می پردازیم:

دسته بندی تجهیزات: تجهیزات پزشکی انواع گوناگونی دارند: تجهیزات اتاق عمل، تجهیزات آزمایشگاهی، تجهیزات معاینه، تجهیزات عمومی و بسیاری دیگر. یک فروشگاه اینترنتی تجهیزات لوازم پزشکی باید دسته بندی درستی از تجهیزات داشته باشد. در هر بخشی که فعالیت می کنید چه تجهیزات اتاق عمل چه تجهیزات معاینه باید با دسته بندی های درست، محصولات را به مشتریان خود نمایش دهید. به علاوه اگر لباس های پزشکی مانند روپوش ها و لباس های مخصوص اتاق عمل را در فروشگاه خود دارید، می توانید بخشی را به پوشاک اختصاص دهید.

عکس از تجهیزات: مسلما یک مشتری باید یک محصول را از جهات مختلفی بررسی کند تا بتواند تصمیم نهایی را بگیرد. یکی بخش های مهم یک فروشگاه اینترنتی تجهیزات پزشکی، تهیه ی عکس های با کیفیت از زوایای مختلف از وسایل و دستگاه ها است. عکس هایی که از دستگاه ها گرفته می شود، بهتر است تمامی بخش های آن را نشان دهد. به عنوان مثال این عکس ها می تواند از صفحه ی نمایش دستگاه یا قسمت هایی که برای کار با آن نیاز به بررسی از سوی مشتریان را دارد، گرفته شده باشد.

معرفی و نحوه ی کار با تجهیزات: معرفی و نحوه ی کار با وسایل برای مشتریان اهمیت ویژه ای دارد. تنها نمایش عکس و قیمت به مشتریان در فروشگاه اینترنتی تجهیزات پزشکی کافی نیست. برای اینکه بتوانید مشتریان بسیاری را متقاعد کنید که از شما خرید کنند، باید تمامی لوازم و تجهیزات را به طور کامل معرفی کنید و نحوه ی کار با آن ها را نیز شرح دهید. اگر در این زمینه اطلاعات کافی ندارید و تازه وارد این عرصه شده اید، می توانید با متخصصان در این زمینه مشورت کنید و بعد از آن اقدام به نوشتن این گونه توضیحات کنید.

قیمت تجهیزات: قیمت برخی از تجهیزات پزشکی بالا است. بنابراین باید قیمت تمامی محصولات به صورت واضح بیان شده باشد تا مشتریان بتوانند برای خرید آنها به بررسی بپردازند. قیمت تجهیزات پزشکی به دلیل وارداتی بودن آن ها ممکن است تغییر کند و هر بار با واردات تجهیزات جدید ممکن است دوباره تغییر کند. به همین دلیل قیمت این محصولات هم باید مرتبا با توجه به قیمت بازار تغییر پیدا کند.

پشتیبانی و گارانتی: پشتیبانی و گارانتی نیز یکی دیگر از ویژگی های مهم یک فروشگاه های اینترنتی تجهیزات پزشکی است. مشتریان با خرید این گونه وسایل انتظار دارند در صورت نیاز بتوانند از شما پشتیبانی دریافت کنند. این پشتیبانی می تواند به شکل های گوناگونی مانند پشتیبانی تلفنی و یا اعزام افراد برای تعمیر، نصب و یا توضیح برای کار با دستگاه ها باشد.

سئوی فروشگاه اینترنتی تجهیزات پزشکی

تنها راه اندازی فروشگاه اینترنتی تجهیزات پزشکی به معنی فروش چندین برابر نخواهد بود. البته درست است که با راه اندازی فروشگاه اینترنتی افراد بیشتری از همه جای کشور امکان دسترسی به شما را خواهند داشت اما برای سئوی فروشگاه خود نیز باید اقداماتی صورت بگیرد. سئو در واقع به معنای دیده شدن توسط موتور های جستجو است. اگر فروشگاه اینترنتی شما به دیگران نمایش داده نشود شما هم فروشی نخواهید داشت. به همین جهت در بسیاری از سامانه های فروشگاهی امکاناتی علاوه بر امکانات پایه ی فروشگاه اینترنتی در نظر گرفته شده است که شما بتوانید سئوی فروشگاه خود را ارتقا دهید و در نتیجه فروش خود را بالا ببرید.

برخی از امکانات سئو که در فروشگاه اینترنتی قرار دارد عبارت اند از:

 • امکان اضافه کردن تگ با جستجو در عبارت محصول
 • پنل بازاریابی
 • تعریف محصولات مرتبط با مقاله جهت سئوی هدفمند
فروشگاه اینترنتی تجهیزات پزشکی

ضرورت های فروشگاه اینترنتی تجهیزات پزشکی

پیش از اینکه به امکانات ضروری در فروشگاه اینترنتی تجهزات پزشکی بپردازیم، باید با برخی نیازهای آن آشنا شوید.

در راه اندازی فروشگاه اینترنتی تجهیزات پزشکی حسابداری و انبارداری اهمیت بسیاری دارد. اطلاع از نبود یک محصول و جایگزین کردن به موقع آن در موفقیت یک فروشگاه اینترنتی تاثیر چشمگیری خواهد داشت. شاید شما برای نگه داری از تجهیزات خود از انبار های گوناگونی استفاده می کنید. در راه اندازی فروشگاه اینترنتی تجهیزات پزشکی ، وجود بخش انبارداری ضرورت بسیاری دارد. با وجود یک سیستم انبارداری می توانید انبار های گوناگونی تعریف کنید و از جای تجهیزات خود در انبار باخبر باشید. این به شما کمک می کند تا به موقع از اتمام تجهیزات مطلع شوید و بتوانید به موقع اقدام کنید. علاوه بر این، راه اندازی فروشگاه اینترنتی تجهیزات پزشکی بدون استفاده از یک سیستم حسابداری یکپارچه ممکن نیست. شما می توانید از هر فروشگاهی استفاده کنید اما مطئمنا دچار مشکلات بسیاری خواهید شد. سامانه فروشگاه اینترنتی آیدیانت با سیستم حسابداری یکپارچه شده است. حسابداری متصل به فروشگاه اینترنتی به شما این امکان را می دهد تا کار های از قبیل امکان ایجاد طرف حساب، تعیین فاکتور برای هر کدام، تعیین سقف اعتبار و مشاهده ی گزارشات مختلف را داشته باشید.

امکانات فروشگاه اینترنتی تجهیزات پزشکی

از آنجایی که مشتریان شما علاوه بر افراد عادی، شامل پزشکان و کل کادر درمانی می شوند، به امکانات ویژه ای برای فروشگاه اینترنتی خود نیاز دارید. اما این امکانات باید چگونه باشند تا نیاز یک فروشگاه اینترنتی تجهیزات پزشکی را برآورده کنند؟ در اینجا به این موضوع می پردازیم.

 

 • جستجوی تجهیزات: یک فروشگاه اینترنتی تجهیزات پزشکی باید امکان جستجوی وسایل پزشکی را براساس دسته بندی مرتبط، فراهم کند. به عنوان مثال اگر کادر اتاق عمل به دنبال تهیه ی دستگاه بیهوشی است، باید به راحتی در فروشگاه شما به بخش تجهیزات اتاق عمل هدایت شود.
 • امکان ارائه ی قیمت تکی و تعدادی از تجهیزات: کار کردن با بیمارستان ها و مراکز درمانی به معنای خرید های زیاد و تعدادی است. اگر قصد دارید با تعداد بالا تجهیزات را به فروش برسانید، نیازمند سیستمی هستید که بتواند قیمت تجهیزات را به صورت تعدادی محاسبه کند.
 • امکان تعریف روش ارسال به همراه محاسبه ی خودکار قیمت: سفارشات یک فروشگاه اینترنتی از مکان های مختلفی خواهد بود. با داشتن این امکان در فروشگاه می توانید روش ارسال هر کالا را مشخص کنید. هزینه ی ارسال کالاها به صورت خودکار با توجه به محل مشتریان، وزن بسته ی ارسالی و مدت زمان ارسال آن محاسبه می شود.
 • امکان رهگیری سفارشات: با وجود این ویژگی در فروشگاه اینترنتی شما، مشتریان از وضعیت سفارشات خود با یک پیامک که به صورت خودکار برای آن ها فرستاده می شود، مطلع می شوند.
 • امکان ثبت سند مالی مانند چک بین طرف حساب ها: با این امکان می توانید هر نوع سند مالی مانند چک را در سیستم خود ثبت کنید. برای فروشگاه هایی که امکان خرید با چک را برای مشتریان فراهم می کند، ثبت این گونه سند های مالی کمک فراوانی به محاسبه هزینه ها و درآمد آن ها می کند.
 • امکان تعریف طرف حساب های گوناگون مانند افراد، شرکت ها، هزینه ها و غیره و مشخص کردن وضیت هر کدام
 • ارائه ی تخفیف براساس مبلغ فاکتور ها: ممکن است بخواهید برای مشتریانی که با میزان بالا خرید می کنند با توجه به بالا بودن مبلغ فاکتور، تخفیف قائل شوید.
 • امکان وارد کردن تجهیزات به فروشگاه به صورت دسته ای: وارد کردن تعداد زیاد و متنوع محصولات کاری خسته کننده و زمانبر است. به همین دلیل با وارد کردن محصولات به صورت دسته ای دیگری نیازی به ورود محصولات به صورت جداگانه نیست.
 • امکان ثبت فاکتور در سیستم فروشگاه به صورت دستی: اگر علاوه بر یک فروشگاه اینترنتی به صورت حضوری هم به فروش تجهیزات پزشکی می پردازید، می توانید فاکتور های خود را به صورت دستی در سیستم فروشگاهی خود ثبت کنید.
 • نمایش تجهیزاتی که امکان مرجوعی برای آن ها وجود دارد، ثبت تراکنش خودکار با پرداخت از طریق درگاه بانکی، نمایش سود فاکتور و امکان تغییر قیمت فاکتور ها از دیگر امکانات پیشرفته ی یک فروشگاه اینترنتی تجهیزات پزشکی هستند.
 • امکان دریافت فاکتور های رسمی: بسیاری از تهجیزات پزشکی برای بیمارستان ها خریداری می شود به همین دلیل مشتریان با داشتن فاکتور های رسمی می توانند اطلاعات دقیقی ازهزینه های خود داشته باشند.
راه اندازی فروشگاه اینترنتی تجهیزات پزشکی

برخی دیگر از امکانات ضروری و پیشرفته ی فروشگاه اینترنتی تجهیزات پزشکی:

 • امکان کاهش و افزایش قیمت تجهیزات و تغییر آن به قیمت خرید یا فروش با استفاده از درصد
 • وجود صفحه ی محصولات حراجی
 • ثبت فیش پرداخت هایی که از طریق کارت انجام می شود.
 • امکان دریافت پیش فاکتور
 • امکان ارائه ی تخفیف بر روی هزینه ی ارسال
 • امکان دریافت سه نسخه از فاکتور های فروش
 • امکان اطلاع از محل محصولات در انبار و پرینت خودکار برچسب قفسه های و محل محصولاتی محصولات جدید
 • امکان دریافت گزارش هایی از سود و زیان فروشگاه
 • امکان دریافت گزارشی از هزینه ها و درآمد فروشگاه

امکانات دیگر

تا اینجا امکاناتی که برای یک فروشگاه اینترنتی تجهیزات پزشکی ضروری است را نام بردیم و در مورد آن صحبت کردیم، اما دراینجا به برخی از امکانات خواهیم پرداخت که ممکن است در صورت توسعه ی کار شما به آن نیاز پیدا کنید.

 • امکان پیش خرید محصولات ناموجود
 • امکان واریز مبلغی برای پیش خرید محصولاتی که تمام شده اند.
 • تعیین مهلت پرداخت برای هر طرف حساب: برای هر فاکتوری که برای مشتریان ثبت می شود، می توانید زمانی را برای پرداخت آن مشخص کنید. با این کار افراد موظف می شوند تا زمان تعیین شده مبالغ درج شده در فاکتور را پرداخت کنند.
 • امکان ثبت روز هایی که برای تهیه ی یک محصول نیاز است و نمایش آن به مشتریان
 • گزارش گیری از فاکتور های رسمی: با این امکان از تمامی فاکتور هایی رسمی صادر شده، گزارشی را مشاهده کنید.
 • امکان مقایسه ی قیمت فروشگاه های رقیب
 • امکان دریافت تراز مالی
 • امکان تعریف روش های غیر قابل استفاده برای محصولات
 • تفکیک تمامی تجهیزات و امکان نمایش موجود یا عدم موجودی برای هر محصول و یا نمایش تعداد دقیق هر محصول
 • عدم نمایش قیمت برخی از تجهیزات و نیاز به تماس تلفنی برای مطلع شدن از قیمت
 • دسترسی داشتن به سوابق خرید و فروش هر محصول
 • امکان تعریف روش های ارسالی که برای یک محصول نمی توان استفاده کرد.

هزینه ی راه اندازی فروشگاه اینترنتی تجهیزات پزشکی در حدود ۵ تا ۶ میلیون تومان خواهد بود. که می توانید علاوه بر تمامی امکاناتی که ذکر شد از امکانات پیشرفته ی دیگری نیز استفاده کنید و از خدمات سئو برای فروشگاه خود بهره مند شوید. به طبع استفاده از خدمات بیشتر هزینه ی بیشتری خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *